چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه نبی اکرم(ص) با خبرگزاری نصر

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه نبی اکرم(ص): تحقق بخشیدن بخش های خصوصی به طرح های خلق شده در مجامع دانشگاهی

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه نبی اکرم (ص)گفت: عمده ماموریت دانشگاه ها تربیت نیروی انسانی، ایجاد انگیزه و مهارت است. اما با مشارکت بخش های خصوصی می توان طرح های خلق شده در مجامع دانشگاهی را به سمت تولید انبوه و تجاری سازی سوق داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه نبی اکرم (ص)، "دکتر محمد حسین دانشور" با حضور در پنجمین‌نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری  نصر به خاصیت دانشگاه های نسل سوم اشاره کرد و گفت: به لحاظ کلی چشم انداز دانشگاه ها باید به سمت دانشگاه های نسل سوم حرکت کند؛ در مجمامع دانشگاهی زمانی که علم قابلیت پاسخگویی به نیازهای حیاتی جامعه و بشر را داشته باشد و در آن مسیر تبدیل شدن به فناوری بتواند مشکلات زیرساختی سیستم های دولتی یا خصوصی را رفع کند، آنگاه نهاد های دانشگاهی و آموزش عالی در خدمت توسعه جامعه قرار می گیرد.

وی ادامه داد: پیشرفت فناوری یکی از راهبردهای سوق گرفتن مسیر دانشگاه ها به سمت کارکردگرایی است و از این رو اصلی ترین رویکرد تربیت نیروی انسانی به سمت افرادی توانمند، کارآفرین، جامعه محور و بازار محور می رود.

وی با بیان اینکه ما سعی داریم تا جریان های فناوری دانشگاه ها را توسعه دهیم، اذعان کرد: دانشگاه نبی اکرم به عنوان اولین دانشگاه غیرانتفاعی توانسته در مجموعه وزارت علوم به همراه شورای پژوهشی، شورای فناوری را تشکیل دهد.

 

 

دانشور اذعان کرد: شورای فناوری در زمینه های طراحی برنامه های توسعه فناوری در دانشگاه و سیاست گذاری در این زمینه و همچنین ایجاد تسهیلات برای کارآفرینان و در زمینه بررسی و تصویب طرح های فناورانه در دانشگاه فعالیت می کند.

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه نبی اکرم تصریح کرد: پیشران و لوکوموتیو اصلی هدایت و حرکت دانشگاه به سمت فناوری، شورای فناوری است؛ در گروه های مختلف فنی همچنین زمینه های آی تی، مکانیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، کامپیوتر در زمینه های سخت افزاری، نرم افزاری و شبکه دانشگاه نبی اکرم دارای مقطه کارشناسی ارشد است.

دانشور افزود: رویداد های فناورانه یکی از پیشران های اصلی فناوری در کل دنیا است و در حال حاضر دانشگاه نبی اکرم توانسته پنج طرح ومحصول نوع نوآور فناوری را در پنجمین نمایشگاه رينوتکس نوآوری و فناوری ربع رشیدی ارائه بدهد. این محصول و طرح ها اغلب در زمینه کووات، ربایتک، سیستم رسایکلینگ، واکر هوشمند است.

معاون دانشجوئی و فرهنگی دانشگاه نبی اکرم (ص) تاکید کرد: حضور فناوران در یک محفل مخصوصا مجامع دانشگاهی ابتدا در مرحله اول انگیزه ای که بین این افراد به وجود می آورد آن ها را برای رقابت سالم بایکدیگر دعوت می کند و سپس در این مسیر افراد از تجارب یکدیگر استفاده می کنند؛ چنین نمایشگاه هایی بازار ارائه ی محصولات فناورانه است و در توسعه فضای فناوری و کارآفرینی فوق العاده موثر می باشد.

وی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی به عنوان سرمایه گذار و شتابگر ها عمل می کنند، خاطرنشان کرد و گفت: عمده ماموریت دانشگاه ها تربیت نیروی انسانی، ایجاد انگیزه و مهارت است. اما با مشارکت بخش های خصوصی می توان طرح های خلق شده در مجامع دانشگاهی را به سمت تولید انبوه و تجاری سازی سوق داد.

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه نبی اکرم اظهار کرد: دانشگاه به عنوان تسهیل گر جهت جذب سرمایه گذاران کارکرد اصلی را دارد و ما سعی داریم دانشجو را به راحتی از دست ندهیم. منظور از تسهیلات، می توان به استفاده از ظرفیت و تسهیلات معنوی دانشگاه اشاره کرد. به عنوان مثال اساتید هر گروه سعی دارند تا دانشجو را به لحاظ فنی و علمی کمک کنند؛ همچنین درصورت نیاز فضای کار یا کارگاه های تخصصی در اختیار دانشجو قرار دهند و در حد وسع دانشگاه حمایت و کمک مالی برای درخواست کنندگان اتخاذ گردد.

دانشور تاکید کرد: اگر جریان عمومی آموزش عالی در کشور به سمت تغییر کارکرد دانشگاه های نسل سوم حرکت نکند، ما همچنان شاهد انبوهی از عناصر بیکار و تحصیل کرده در کشور خواهیم بود که منجر به انباشته شدن مطالبات و بحران و آسیب های اجتماعی می شود.

وی در پایان افزود: یک قسمت این موضوع برعهده متولیان نظام آموزش عالی است؛ بستر ها و الگوهای آموزش عالی را تغییر دهند تا در راستای این فرایند افراد کارآفرین، فرصت طلب و ثروت آفرین با استفاده از مهارت افراد فناور بتوانند به سمت کارکردگرایی پیش روند چرا که وضعیت عمومی دانشگاه هاب امروز و ادامه آن و همچنین آموزش عالی در عصر جدید هیچ کارکردی از خود نشان نمی دهد و تبدیل به سازمان های زیادی که هیچ کارکردی ندارد می شوند.


٠٩:١٥ - سه شنبه ٣٠ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٣٣٥٠    /    تعداد نمایش : ٢٣٢٥تمامی حقوق این سایت متعلق به موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص) تبریز می باشد.